Hodowla Zwierząt 2005-2010r.

forum Hodowców

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2009-02-09 15:59:41

beatkka007

Administrator

5638375
Call me!
Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 26
Punktów :   

Bydło

Pyt. z dzisiejszego egzaminu z Gilem od Rozrodu

Pytania TESTOWE -A,B,C,D
1-kiedy zostało udomowione bydło? odp. 12 tys lat temu na obszarze obecnej pustyni Sahara
2-najliczniejsza rasa w Polsce? odp.HF czarno-białe
3-jakie umieśnienie jest charakterystyczne dla krów mlecznych?  chyba płaskie
4-siara to? wydzielina gruczołu mlekowego podawana cielakomw pierwszysch dniach zycia i była to odp c
5-rasa CHAROLAISE jaki rodzaj opasu sie stosuje?-intensywny i ze jest to rasa poznodojrzewajaca
6-normy unijne dla mleka? punkt zamrazania, liczba bakterii i komórek somatycznych
7-najważniejszy czynnik środowiskowy wplywaacy na wydajnośc genetyczna? odp. zywienie
8-jaka jest najbardziej pożadany kształt krzywej laktacji? odp.wypukły
9-chyba chodzilo o nadmiar białka i czegos jeszcze w paszy i co to powoduje? podobno wzrost ilosci mocznika w mleku
10-co trzeba uwzględnic przy wyborze produkcji mleka? odp. rasa, skala produkcji, system utrzymania,bazaa paszowa, warunki klimatyczno-glebowe
11-co trzeba podawac aby rozwinał sie zoladaek u cielat -cos takiego i chodzilo o pasze tresciwe i słome ale sprawdz sobie ta odp
12-kwoty mleczne co to sa
13-nie pamietam pytania ale odp. to cechy produkcyjne i waga tej cechy to 50% coś takiego
....
16-otwarte-
-masa ubojowa
-indeks selekcyjny dla buhaja
-cechy mleczności
-skład mleka i procentowa zawartośc poszczególnych skladników
-parametry mleka np.punkt zamarzania
-czego brakuje w I fazie laktacji
-która faza laktacji jest najtrudniejsza pod względem żywienia
-szczyt laktacji

zastrzezenie jest takie ze oni bydlo mieli tylko semestr:|
daje sciagac na egzaminie ale... to nie opisowka a konkrety

Offline

 

#2 2009-02-09 17:13:20

kozaczek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 1
Punktów :   

Re: Bydło

1.    kontynent na którym najwcześniej udomowiono bydło
2.    pochodzenie Bos Taurus( bydła domowego)
3.    światowe pogłowie bydła 
4.    udział hf w pogłowiu świtowym
5.    udział bydła polskiego w pogłowiu światowym
6.    udział bydła polskiego w pogłowiu europy
7.    ilość krów będących pod oceną
8.    czemu służy ocena
9.    wydajność krów ocenianych i poza oceną
10.    skład siary
11.    mleko w klasie extra (parametry)
12.    charakterystyka  simentala, jerseya, shorthorna, Hf
13.    indeks selekcyjny dla buhaja ho
14.    krzyżowanie a kojarzenie
15.    porównanie intensywności produkcji Hf i jerseya
16.    zęby sieczne
17.    omw , omc
18.    wydajność rzeźna (wzór)
19.    szacowanie mc ( Pressler, Truchanowski )
20.    pomiary służące do oceny umięśnienia
21.    rasy zachowawcze w Polsce
22.    francuskie rasy mięsne
23.    indeksy pokrojowe
24.    ocena budowy  wymienia
25.    ilość stacji unasienniania w Polsce
26.    PFHBi PM  i inne organizacje
27.    obora wolnostanowiskowa
28.    specyfika żywienia bydła
29.    najbardziej wartościowe wyręby w tuszy wołowej
30.    wiek uzyskania dojrzałości somatycznej
31.    co decyduje o zdolności opasowej
32.    długość cyklu płciowego i długość rui.
33.    dokładnie nie pamiętam ale były jeszcze pytania z ostatnich wykładów tj. z rodzajów selekcji, krzyżowania itp.
Jeśli chodzi o  odpowiedzi to już nie jest tak łatwo, są w ten sposób sformułowane że nie jest się pewnym odpowiedzi nawet mając solidną wiedzę na  dany temat. Odpowiedzi na pytania o dane liczbowe wprowadzają w błąd ponieważ  nie są dokładne, kto uczy się z danych  PFHBiPM lub GUS-u to sam zobaczy że odpowiedzi które proponuje prof. Szarek są nieco inne, ale można się domyślić wybierając najbardziej zbliżone liczby.
Pytania są bardzo podchwytliwe, łatwo się pomylić( zwłaszcza pytanie o siekacze, żywienie )
Odpowiedzi są podobne do siebie, trzeba wybierać tą najbardziej prawdopodobną i radzę się  dobrze zastanawiać przed wyborem odpowiedzi bo nie można poprawiać odpowiedzi:(

Offline

 

#3 2009-02-09 19:16:12

BeataS

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2
Punktów :   

Re: Bydło

Tyle, ile wiem na temat otwartych i ile mam w notatkach:) Ale jeżeli ktoś się nie zgadza - proszę mnie poprawić.
otwarte:
1.masa ubojowa  ( chłopcy 1000-1200, laski 700-750)

2. indeks selekcyjny dla buhaja (PF=0,5PI_prod+0,3PI_pokr+0,1PI_płod+0,1WH_KSOM)

3. cechy mleczności :
produkcja (kg) a w tym(0,2-0,25 odziedziczalne)
tłuszcz
białko
Sm
Laktoza, popiół
Udział %towy (0,4-0,55 odziedziczalne)
tłuszczu
białka
Sm beztłuszczowej
Sm ogółem
Białko,tłuszcz (odziedziczalność 0,5)

4. skład mleka i procentowa zawartośc poszczególnych skladników :
3,7% tłuszczu
3,3% białka
4,8% laktozy

5. parametry mleka np.punkt zamarzania
gęstość >=1,028 g/ml
pkt zamarzania <= -0,512 °C
zaw. Białka >=28 g/litr
<100 tys bakterii/ml
<400 tys kom somatycznych/ml
pH=6,5

6. czego brakuje w I fazie laktacji
W pierwszej fazie laktacji następuje gwałtowny wzrost wydajności. Białko – jest krytycznym składnikiem.

7. która faza laktacji jest najtrudniejsza pod względem żywienia
Pierwsza faza – ponieważ ciężko jest zapobiec negatywnemu bilansowi energii zwłaszcza u krów wysokoprodukcyjnych.

8. szczyt laktacji
Następuje mniej więcej po upływie miesiąca od porodu. Maksymalna produkcja mleka.

Offline

 

#4 2009-02-09 19:28:43

beatkka007

Administrator

5638375
Call me!
Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 26
Punktów :   

Re: Bydło

to tez od rozrodu ale młodszego:

1.od kogo pochodzi bydło
odp . TUR
2. najlepsza rasa mleczna i ile sztuk na świecie
Odp. H-F czarno biała 100mln
3. podaj skład mleka do podania było
Odp. sucha masa 12,3% tłuszcz3,5% białko 3,3% Laktoza 4,5%
4. siara to?
Odp.  wydzielina gruczołu mlekowego podawana cielakomw pierwszysch dniach zycia i była to odp c
5. najtrudniejszy moment w normowaniu żywienia
odp. rozdajanie
6. czego krowie brakuje w dawce podczas szczytu laktacji
Odp. energi
7. normy unijne dla mleka?
Odp. punkt zamrazania, liczba bakterii i komórek somatycznych
8. co trzeba uwzględnic przy wyborze produkcji mleka?
odp. rasa, skala produkcji, system utrzymania,bazaa paszowa, warunki klimatyczno-glebowe
9. czym się charakteryzuje typ krowy mlecznej. (otwarte)
potencjał genetyczny do produkcj mleka i budowa wymienia w kontekście przydatności do doju mechanicznego
10. cos o cielaku było...co podajemy mu do żywienia aby rozbudować jego żwacz...
Odp.  pasze treściwą
11. z rasami mięsnymi...jaka cecha rasy mięsnych jest jedną z najważniejszych cech....
Odp.  cechy macierzyńskie
12. Mierniki zdolności opasowej (OTWARTE)
Odp. tempo wzrostu, zużycie składników pokarmowych na przyrost 1kg masy ciała, wczesność dojrzewania
13. najlepszy sposób odchowy cieląt i opasów.
Odp.  pastwiskowy
14. jeszcze było o mięśnie..poczym sprawdzamy jakość mięsa...
Odp pH i barwa mięsa
15. chyba chodzilo o nadmiar białka i czegos jeszcze w paszy i co to powoduje? napewno nadmiar białka powoduje wzrost mocznika w mleku norma to 270-330mg/l

Offline

 

#5 2009-02-11 08:20:16

betti

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 1
Punktów :   

Re: Bydło

PYTANIA NA EGAZMINIE Z ROZRODU:
1.    wymagania mleka do skupu - musielismy podac normy unijne dla mleka?:
o    temp. zamarzania
o    il. bakterii
o    il. kom. Somatycznych
2.    ile lat temu udomowili bydlo i gdzie trzeba bylo wpisac ile tysiecy a gdzie bylo do wyboru/ odp. 12 tys lat temu na obszarze obecnej pustyni Sahara
3.    rasa charolaise jest jak dojrzewajaca i do jakiego opasu się nadaje odp.-intensywny i ze jest to rasa poznodojrzewajaca
4.    co to jest kwota mleczna??
5.    co to jest siara?? -skladu tez sie naucz /odp. wydzielina gruczołu mlekowego podawana cielakomw pierwszysch dniach zycia i była to odp c
6.    jakich krow jest najwiecej w polsce?? hf czarno-biale
7.    co jest potrzebne zeby rozwijaly sie przedzoladki u cielaka?? pasze tresciwe i siano lub wg niektorych woda
8.    co wpływa na rozój żwacza? Odp. Pasze objętościowe
9.    na co sie zwraca uwage w utrzymaniu pastwiskowym gdy sie hoduje na wolowine?
10.    co trzeba uwzględnic przy wyborze produkcji mleka? odp. rasa, skala produkcji, system utrzymania,bazaa paszowa, warunki klimatyczno-glebowe
11.    co w indeksie dla buhaja ma najwieksze znaczenie i jaka ma wartosc?? produkcja -50%
12.    jakie umieśnienie jest charakterystyczne dla krów mlecznych?  chyba płaskie
13.    najważniejszy czynnik środowiskowy wplywaacy na wydajnośc genetyczna? odp. Żywienie
14.    jaka jest najbardziej pożadany kształt krzywej laktacji? odp.wypukły
15.    chyba chodzilo o nadmiar białka i czegos jeszcze w paszy i co to powoduje? podobno wzrost ilosci mocznika w mleku
16.    nie pamietam pytania ale odp. to cechy produkcyjne i waga tej cechy to 50% coś takiego i było to pytanie otwarte 16 pytanie.

no i wiecej nie pamietam teraz ale jak sobie przypomne to ci wysle …
a te pytania sa od 3 roku oczywiscie tylko czesc ale dał nam inny test niz im wiec wam tez moze zmienic:
-masa ubojowa
-indeks selekcyjny dla buhaja
-cechy mleczności
-skład mleka i procentowa zawartośc poszczególnych skladników
-parametry mleka np.punkt zamarzania
-czego brakuje w I fazie laktacji
-która faza laktacji jest najtrudniejsza pod względem żywienia
-szczyt laktacji

Offline

 

#6 2009-02-11 16:14:27

Goha

Kolega

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bydło

Macie błedy w odpowiedziach... np. krzywa laktacji ma byc plaska bo to swiadczy o tym ze krowa dlugi czas utrzymuje sekrecje na stalym poziomie. A Charolaise dojrzewa wczesnie na 100% !!! Tak jest w ksiazce i tak mam w notatkach z wykladow.

Offline

 

#7 2009-02-11 16:23:54

Goha

Kolega

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bydło

Na rozwoj zoladka podaje sie siano ewentualnie cale ziarna kukurydzy jesli dobrze pamietam. Przebialczenie mamy powyzej 300mg / l mleka. Cechy produkcyjne to wydajnosc a funkcjonalne zdrowie plodnosc i wydajnosc zyciowa. ocena zbiorcza to 0.6 miesnosci i 0.4 wskaznika rozrodu. To o to chodzilo?

Offline

 

#8 2009-02-11 16:43:27

Goha

Kolega

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bydło

Masa ubojowa zalezy od systemu utrzymania... przy alkierzowym sie chyba ubija 450-600kg a przy pastwiskowym nie wiem bo mam w notatkach tylko wiek ("mleczaki po 1 sez a 24-30m-cy po 2 sezonach pastwiskowych")wiec moze ktos napisze jak to ma byc jesli wie na 100%? Bo ja pisze to co mi tu pisze ale pewna nie jestem.
Druga sprawa, ze ja bym sobie dala glowe uciag ze energii brakuje w 1 fazie laktacji stad problemy z zacielaniem wysokowydajncy  dlatego chudna ze czerpia z ezerw organizmu, ale Beata jest chyba madrzejsza.
Szczyt laktacji ok 50 dnia.
Po mojemu norma mocznika to 180 - 270 bo od 300 to juz jest przebialczenie.

Offline

 

#9 2009-02-11 17:43:46

zielony

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2
Punktów :   

Re: Bydło

a wg mnie Charolaise późno dojrzewa....

Offline

 

#10 2009-02-11 17:46:06

Goha

Kolega

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bydło

No i mozliwe chodzi o to zeby ktos to sprawdzil bo moge miec blad w notatkach. W ksiazce pisze ze wczesnie ale zaraz potem ze nie ma obawy o przetluszczenie wiec wychodziloby ze dojrzewa pozno tak wiec zglupialam i prosze o sprawdzenie pytan przy ktorych mam watpliwosci.

Offline

 

#11 2009-02-11 17:52:49

Goha

Kolega

Zarejestrowany: 2009-02-11
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bydło

Ciemnosc widze...
Przeraza mnie ten egzamin. Sadzilam ze bedzie jednak troche latwiejszy.

To wkoncu test ma byc czy opisowe tez? Bo Gilu mowil ze 32 testowe 1 krotnego wyboru. Wiec jak wkoncu?

Offline

 

#12 2009-02-11 17:55:08

zielony

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 2
Punktów :   

Re: Bydło

mam tak... charolaise - do opasu intensywnego, szybkie przyrosty masy ciała, bez obawy o nadmierne otłuszczenie, późno dojrzewająca. Reszta informacji się chyba zgadza (co do zębów to trza w skrypcie sprawdzić)

Offline

 

#13 2009-02-11 20:12:46

Agnieszka_Rekus

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-10
Posty: 1
Punktów :   

Re: Bydło

Krzywa laktacji charakteryzuje się szybkim osiaganiem maksymalnej wydajnosci, dlugim jej utrzymywaniem sie na wysokim poziomie i powolnym spadkiem produkcyjnosci. Taki przebieg laktacji jest najkorzystniejszy zarowno z gospodarczego jak i zdrowotnego punktu widzenia

Prawidłowa krzywa laktacji:
http://www.farmer.pl/Resources/267/wykres-2.jpg

Offline

 

#14 2009-02-11 20:21:26

Prochoz

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-10
Posty: 4
Punktów :   -1 

Re: Bydło

Nie żebym sie czepiał ale chyba obie macie racje bo zaprezentowana wyżej krzywa laktacji jest popularnie nazywana "płaską" bo nie ma kilku skoków (jak np przy zapaleniu wymienia) ale nie ma też gwałtownego spadku po osiągnięciu maksymalnej wartosci ;p


Z mojej strony chciałbym pogratulowac wszystkim którzy mieli na tyle samozaparcia i silnej woli , żeby przeczytac cale notatki z wykładów chociaż raz ;p

Offline

 

#15 2009-02-11 20:27:25

beatkka007

Administrator

5638375
Call me!
Zarejestrowany: 2009-02-09
Posty: 26
Punktów :   

Re: Bydło

jak mi to Grzes ladnie wytlumaczyl- to ze wykres graficznie( dla oczu) jest wypuky nie znaczy ze sie tak nazywa.... bo nazywa sie PLASKI

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.clansot.pun.pl www.cabal-mix.pun.pl www.hsp.pun.pl www.risingsun.pun.pl www.namarsie.pun.pl